От 21 да 31 юли 2024 г. в Ню Делхи (Индия) се проведе 46-та сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това е най-голямото световно международно събитие в сферата на културата, в което участват всички 193 държави – членки в Организацията на обединените нации. Министърът на културата Найден Тодоров представлява правителството на Р. България, която е член и заместник – председател на Комитета за периода 2021-2025 г. и представлява Втора електорална група (Източна Европа) в Бюрото на 46-та сесия.

По време на сесията в Ню Делхи България организира съпътстващо събитие – изнесени бяха две лекции – „История на Център за подводна археология – началото“ и „Подводните археологически проучвания в България“, последвани от дискусии на кръгла маса по проблемите по опазването и проучването на подводното културно наследство. В рамките на форума, като част от съпътстващото събитие беше представена постерна изложба „Българска подводна археология“ подготвена съвместно от Център за подводна археология, Министерство на културата, Община Несебър и Национална комисия на Република България за ЮНЕСКО.

В рамките на международния форум беше подписан Меморандум за сътрудничество в областта на изследванията и опазването на подводното културно наследство между Република България и Австралия. Основата на това сътрудничество е поставено при изпълнението на проект „Урдовиза“ – проучване на потънал кораб в южния залив на гр. Китен, в който за трета поредна година участват като доброволци водещи австралийски археолози и консерватори на находки от морска среда. Проучванията са организирани от Центъра за подводна археология и финансирани от Министерството на културата на Република България и от Института за корабна археология (САЩ).

Министър Найден Тодоров обсъди с Ернесто Отоне изпратената вече кандидатура, с която дейността на българския Център за подводна археология да бъде утвърдена, развита и разширена до категория 2 на Център за подводно и световно наследство. Основната цел е Центърът да се утвърди като водещ фактор за проучването, опазването и популяризирането на подводното и световно културно наследство в Черноморския регион и да изпълнява успешно задачата си на надежден партньор на ЮНЕСКО.

През идните месеци ЮНЕСКО ще проведе проучване относно готовността на България да създаде черноморски регионален център за подводно и световно наследство под егидата на ЮНЕСКО, въз основа на което ще бъде взето и крайното решение. Страната ни е втората в света и първата в Европа, която през 2003 г. ратифицира Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство от 2001 г. и внесената концепция е свързана с изпълнението на стратегията на споменатата Конвенция.

На срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне министър Тодоров дискутира и напредъка на плановете за трансформиране на остров „Св. Св. Кирик и Юлита“ в световен център под егидата на световната организация. Идейният проект за острова касае и обособяването на материална база за Център за подводна археология с пространство за реализиране на изложби и експозиции, лаборатории и консервационни помещения, както и административна сграда. Основната сграда на острова -„Рибарското училище“, е предвидена за цялостна реставрация и превръщането и в музей на Черноморските цивилизации и култури и подводна археология.

Двамата обсъдиха и работата по изготвянето на Плана за опазване и управление на „Старинен Несебър“, който трябва да е напълно готов в края на 2024 г.. След срещата беше обявено, че следващата мисия на ЮНЕСКО, която ще е с фокус върху подводното културно наследство на Несебър ще бъде проведена тази есен.

Взето беше решение следващата сесия на Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО да се проведе в София, България през 2025 г. Това е най-голямото международно събитие в сферата на културата и България получава изключителна привилегия за неговото организиране. Тогава основно ще бъде разгледана работата по изготвянето на Плана за опазване и управление на „Старинен Несебър“ и ще бъде взето окончателно решение относно статута на световната ценност. Заплахата за Несебър е да премине от листата на Световно културно наследство  в листата на застрашено културно наследство, поради загуба на идентичност.

В състава на българската делегация в Ню Делхи бяха Перса-Анна Накова – началник на кабинета на министъра на културата; посланик Николай Янков (извънреден и пълномощен посланик на България в Индия, Непал и Шри Ланка); Зорница Грекова, главен секретар на Национална комисия на Република България за ЮНЕСКО, Министерство на външните работи и зам.-ръководител на българската делегация; гл. ас. д-р Найден Прахов, директор на Център за подводна археология; гл. ас. д-р Калин Димитров, представител от Център за подводна археология и Национален археологически институт с музей при БАН; д-р Алета Гуадели, експерт в Националния институт за недвижимото културно наследство и представител на Министерство на културата (МК) в Комитета за световно наследство; проф. д-р Владимир Владимиров, директор на Института по Биоразнообразие и  представител на БАН в Комитета за световно наследство; Мирослав Калугеров, директор на дирекция „Национална служба за защита на природата“ в Министерство на околната среда и водите (МОСВ); Михаела Рабаджиева, служител в Национална комисия за ЮНЕСКО – България; г-жа Цветелина Иванова, служител в МОСВ; арх. Маргарита Трендафилова, главен експерт в МК; Николета Маринова, главен експерт в МК и арх. Милена Крачанова, външен експерт.